Оновлення валютного регулювання
Сьогодні ухвалено низку важливих рішень, що стосуються валютного регулювання. Вони сприятимуть зменшенню попиту в готівковому сегменті валютного ринку та захисту міжнародних резервів.
Крім того, уточнено кілька норм, завдяки яким суттєво спрощено умови завезення гуманітарної допомоги, а бізнес отримає більше можливостей у веденні зовнішньоекономічної діяльності.
Розповідаємо про все по черзі.
З 50 тис. до 100 тис. грн (в еквіваленті) збільшено щомісячний ліміт для купівлі громадянами безготівкової валюти з подальшим розміщенням під депозит від трьох місяців.
Збільшення ліміту дозволить додатково переорієнтувати попит населення з готівкової іноземної валюти на безготівкову, адже операції з продажу безготівкової валюти банками здійснюються за курсом, ближчим до офіційного, ніж з продажу готівкової валюти. До того ж це зручніше та безпечніше.
Нагадуємо, що НБУ дозволив здійснювати такі операції у липні, і деякі банки, зокрема з найбільшою кількістю клієнтів, вже запровадили таку послугу. Громадяни можуть купувати безготівкову валюту і використовувати куплені валютні кошти після завершення терміну трохмісячного депозиту.
Спрощено валютний нагляд при ввезенні гуманітарної допомоги в Україну.
Тепер діятимуть додаткові підстави для завершення валютного нагляду за дотриманням граничних строків розрахунків за операціями з імпорту гуманітарної допомоги. Визначено перелік документів, які дають змогу банкам завершити валютний нагляд. Їхній перелік знайдете у постанові НБУ.
З 5 жовтня повертається заборона на Р2Р-перекази з гривневих платіжних карток українських банків на картки іноземних банків.
Дозвіл на проведення таких операцій був відновлений у квітні 2022, й українці отримали можливість підтримати своїх близьких, які вимушені були переїхати в інші країни через повномасштабну війну, під час найважчого періоду. Сьогодні ж, за підсумком більш ніж семи місяців воєнного стану, ми бачимо, що роль такого інструмента для підтримання громадян за кордоном зменшується, тоді як ризики його використання з метою обходу обмежень на купівлю валюти збільшуються. Це загрожує вичерпанням міжнародних резервів, без яких неможлива безперебійна робота економіки та забезпечення обороноздатності країни.
Важливо, що й надалі дозволено:
переказувати кошти між гривневими платіжними картками українських банків, незалежно від країни фактичного перебування клієнта;
здійснювати Р2Р-перекази з валютних платіжних карток українських банків на картки іноземних банків у межах щомісячного ліміту у 100 тис. грн (в еквіваленті);
переказувати кошти за кордон для оплати навчання, лікування, транспортування хворих, витрат, пов’язаних зі смертю громадян, а також для сплати аліментів.
Бізнес отримав можливість переказувати кошти на рахунки їхніх підрозділів та філій за кордоном.
Такі операції дозволені за одночасного дотриматися кількох умов, зокрема перекази мають здійснюватися за рахунок наявної в бізнесу власної іноземної валюти. Тож відповідний дозвіл не чинитиме тиску на міжнародні резерви, водночас приятиме поліпшенню умов роботи українського бізнесу з просування власних товарів на зовнішніх ринках.
Детальніше про ці та інші зміни в релізі за посиланням: https://cutt.ly/AVCBXn3