Протистояння кризі

Як фінансова система України протистоїть кризі, викликаній війною, та що є запорукою фінансової стійкості за таких умов?

 Про це йшлося сьогодні під час презентації чергового Звіту про фінансову стабільність від Національного банку.

 Наведемо основні висновки Звіту, озвучені учасниками брифінгу, Сергієм Ніколайчуком, заступником Голови НБУ, та Первін Дадашовою, директором Департаменту з фінансової стабільності.

 Унаслідок повномасштабної війни росії проти України очікується падіння ВВП більш як на третину та суттєве прискорення інфляції.

Щоб уникнути неконтрольованої девальвації та відпливів капіталу, НБУ тимчасово зафіксував обмінний курс та запровадив валютні обмеження, підтримуючи валютний ринок інтервенціями.

“Упродовж останніх тижнів ми бачимо посилення девальваційного тиску та збільшення обсягів інтервенцій Національного банку для підтримки фіксованого обмінного курсу. Насамперед це пов’язано зі зростанням обсягів емісійного фінансування державного бюджету, на що був змушений піти НБУ. Ми неодноразово наголошували, що емісійне фінансування має відбуватися за залишковим принципом. Насамперед уряд і Міністерство фінансів мають використовувати всі наявні механізми для того, щоб фінансувати дефіцит за рахунок офіційних зовнішніх ресурсів, а також збільшувати свої залучення на ринку. Для цього НБУ створив певні передумови, підвищивши облікову ставку до 25%.

«Ми очікуємо, що найближчим часом ставки за гривневими ОВДП та депозитами будуть поступово підтягуватися до рівня облікової ставки. Це дасть змогу зменшити тиск на валютний ринок, що є однією з важливих передумов для забезпечення й цінової, й фінансової стабільності», – зауважив Сергій Ніколайчук. 

Підтримка світу допомагає Україні вистояти у війні.  Наразі Україна вже отримала близько 7 млрд дол. США фінансової допомоги. Це теж дуже важливо для фінансування потреб бюджету та поповнення міжнародних резервів.

Банківська система успішно протистоїть викликам війни завдяки значному запасу міцності, своєчасній реакції НБУ та рокам спільної роботи над реформою сектору. Банки впоралися з операційними викликами перших днів війни, хоча фіксують рекордні збитки від подій операційного ризику. Довіра до банків зберігається – обсяги гривневих коштів на рахунках клієнтів зростали в перші тижні після початку війни. Ліквідність банківського сектору наразі не викликає занепокоєнь.

Небанківські фінансові установи гірше впоралися з операційним ризиком, однак в усіх сегментах залишаються гравці, що надалі безперервно надають якісні послуги.

Кредитні ризики посилюватимуться, втрата кредитного портфеля може перевищувати 20%. Запас капіталу банків у лютому значно перевищував необхідні мінімальні рівні, тож банки спроможні поглинути такі збитки від втрати кредитів. Після війни банки отримають достатній час для повного відновлення платоспроможності.

НБУ не буде застосовати заходи впливу, якщо фінустанови порушуватимуть вимоги до достатності капіталу через негативні наслідки війни. Водночас НБУ вимагатиме прозорого та достовірного відображення фінансового стану банків та небанківських фінансових установ. Це дасть змогу впровадити реалістичний графік відновлення фінансового сектору після стабілізації економіки.

 Детально ознайомитися зі Звітом ви можете тут: https://cutt.ly/JKlwSsE 

Переглянути пресбрифінг можна за посиланням: https://cutt.ly/3KlwHmD