Міністерство культури та інформаційної політики оголошує збір інформації про руйнування об’єктів культурної спадщини України

Міністерство культури та інформаційної політики оголошує збір інформації щодо пошкоджень та руйнувань об’єктів культурної спадщини, вчинених російськими окупаційними військами на території України. 

Агресія росії супроводжується пересуванням важкої військової техніки, ракетними та авіаударами, артилерійськими обстрілами українських міст та сіл. 

Закликаємо свідків руйнування культурної спадщини з усіх регіонів України надіслати фото або відео докази до Міністерства культури та інформаційної політики через ресурс: https://culturecrimes.mkip.gov.ua 

Доступні для відкритого використання дані публікуватимуться на порталі.  Надані верифіковані матеріали можуть бути передані Міжнародному кримінальному суді в Гаазі для проведення слідчих дій.  

Довідково: 

Від початку російської агресії на території України, розпочатої ще 2014 року, українські пам’ятки культурної спадщини потерпають від вандалізму загарбників та постійно знаходяться під загрозою. Ситуація зі збереженням української культурної спадщини особливо загострилася від 24 лютого 2022 року, коли регулярні армійські частини російської федерації розпочали війну в Україні.  

Зокрема, внаслідок наступу російських військ було знищено Історико-краєзнавчий музей в с. Іванків на Київщині. Внаслідок ракетно-бомбових ударів, нанесених російськими військами по містах Харків та Чернігів частково зруйнованими та пошкодженими виявилися десятки пам’яток архітектури та історії. Значних руйнувань зазнала архітектурна пам’ятка – будівля  кінотеатру ім. Щорса в центрі м. Чернігова, історична споруда школи по вул. Шевченка у м. Харкові, дерев’яна Покровська церква кінця ХІХ ст. в с. В’язівка на Житомирщині. 

Також наявна інформація щодо локальних пошкоджень внаслідок російських бомбардувань таких архітектурних шедеврів як Успенський собор в Харкові та ансамбль Троїцько-Іллінського монастиря в Чернігові. Зафіксовані неодноразово приклади пошкоджень саме громадських та культових споруд свідчать про невибірковість вчинених російськими військами обстрілів, що є безперечними ознаками воєнних злочинів, вчинених Російською Федерацією стосовно українського народу та його культурної спадщини.